Trápí vás plevel? Netradiční způsob likvidace! Šrucha zelná místo salátu!

Opravdu to není vtip. Plevele dovedou potrápit nejednoho zahrádkáře, milovníka anglického trávníčku i skalkaře. V obchodech existuje dostatečný výběr chemické i šetrnější ekologické likvidace. Mnohé však překvapíme tím, že některé plevele jsou přírodním léčivem i zeleninou!

Plevel je označení pro rostliny nechtěné v záhonech

Než začneme zkoumat jedlý plevel, podívejme se, co to vlastně plevel je. Takto označujeme všechny rostliny nechtěné v záhonech zeleniny, na skalce i pěstěném trávníku. Asi nejznámější v našich krajinách pýr, kopřiva, sedmikráska, pampeliška, kostival, bršlice, jitrocel, pelyněk, merlík, ptačinec nebo přeslička se nám tam nelíbí a likvidujeme je. Přitom každou zmiňovanou rostlinku můžeme považovat za bylinu léčivou.

Nevěříte? Podívejte se do bylinných herbářů. Je celkem samozřejmé, že mezi merlíkem těžko najdeme kedlubny, nezničitelný pýr brání růstu zeleniny a proto je zkrátka likvidujeme.

Plevel šrucha zelna
Takto se rozroste šrucha zelná na dlažbě. Tento plevel je velmi obtížné zlikvidovat | foto: super-trefa.cz

Šrucha zelná je velmi odolná vůči likvidaci

Tato po téměř celém světě rozšířená bylina latinsky Portulaca oleracea je velmi nepříjemná nejen v dlažbě, ale i záhonech i trávníku. Jakmile se jednou vysemení, bývá problém se jí zbavit. Musíme ji likvidovat jako mladou ještě než se rozroste, vykvete a roztrousí tisíce semen. Avšak tuto velmi nepříjemnou vlastnost nechtěnou v záhonech velmi snadno otočíme v náš prospěch.

Příjemná a zdravá zelená příloha do kuchyně

Z trávníku, záhonu i dlažby ji vytrhneme i s kořeny. Ty pak oddělíme, rostlinku opláchneme a okamžitě můžeme konzumovat lodyhu, lístky i květy. Je mírně nakyslá a lehce slaná. Není tedy třeba ji dále dochucovat. Můžeme ji používat samostatně, taky přidat do jiných salátů, uvařit z ní špenát, přidat do polévky, osmahnout na pánvi, zkrátka podle chuti.

Šruchu zná medicína i lidové léčitelství

Zároveň je velmi zdravá a využívá ji i tradiční čínská medicína. Obsahuje noradrelin, vápenaté soli, dopamin, kyseliny jablečnou, citronovou, glutamovou a asmaragovou, alanin, niacin, glukózu, fruktózu i sacharózu a třeba betakyaniny zlepšují poznávací schopností.

V lékařství je ověřen její účinek při léčení nepříjemného ústního onemocnění lichen planus, je účinná v léčbě hmyzího i hadího uštknutí, při popáleninách a vředech. Vnitřně ji lze použít při úplavici, průjmech, hemoroidech, poporodním či vnitřním krvácením. Zákaz užívat ji však mají těhotné ženy, při nachlazení a lidé se slabším zažíváním.

Jaký plevel se chystáte využít vy? (jku)